Przebarwienia
Jak powstają przebarwienia?
Przebarwienia skóry stanowią estetyczny problem większości kobiet. Występują u 30% kobiet po trzydziestym roku życia i u ok. 90% kobiet po pięćdziesiątce.1 To jeden z najczęstszych problemów wśród pacjentów zgłaszających się do dermatologa.2
Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe wynikające ze wzmożonego fizjologicznego nagromadzenia pigmentu w skórze.5 Melanogeneza jest procesem biochemicznym, prowadzi do wytworzenia naturalnego barwnika w organizmie – melaniny, który nadaje skórze barwę i chroni ją przed promieniowaniem UV. Proces melanogenezy może być zakłócany przez czynniki egzogenne i (lub) endogenne, prowadząc do nadmiernej lokalnej produkcji melaniny. Skutkiem tego jest powstawanie ciemnych przebarwień i nierównomierny odcień skóry.
1 A. Budzyńska, Sposób na skórne plamki, data publikacji: 09.10.2013, www.newsweek.pl
2 A. Urbańska, Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, 1/2003, www.czytelnia medyczna.pl
5 W. Czerwonka, Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, [W:] „Kosmetologia Estetyczna”, 2/2015, vol.5, str. 159.

Do przyczyn nadmiernej produkcji melaniny zalicza się:
- ekspozycję na słońce
- czynniki genetyczne
- hormony (ciąża, menopauza, leki antykoncepcyjne)
- zaburzenia endokrynologiczne
(nadczynność tarczycy, schorzenia jajników) - starzenie się skóry
- fotouczulenie
- przyjmowane leki
MELANINA – naturalny barwnik w organizmie człowieka:
- chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego i jonizującego (pochłania promieniowanie UVA i UVB)
- neutralizuje wolne rodniki
- odpowiada za zabarwienie skóry.
Przebarwienia skóry
– niechciana pamiątka z wakacji
Największe problemy z przebarwieniami występują po okresie wakacyjnym. Promieniowanie UV powoduje, że melanocyty (barwnikowe komórki skóry) zaczynają produkować melaninę (barwnik skóry) odpowiadającą za ochronę ciała przed szkodliwym działaniem słońca. Kiedy opalamy się, barwnik wydzielany jest w bardzo dużej ilości. Może on nierówno rozkładać się w skórze i w ten sposób dochodzi do powstawania ciemniejszych plam, czyli przebarwień. Bardzo ważna jest profilaktyka. Aby uniknąć niechcianej pamiątki z wakacji koniecznie stosuj kremy z filtrem, nawet w pochmurne dni. Pamiętaj także, by chronić skórę przed słońcem – noś kapelusz lub czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. Twoja skóra Ci się za to odwdzięczy.

Jak rozpoznać przebarwienie skóry?
Przebarwienie posiada wszystkie następujące cechy:
- jest płaskie (niezgrubiałe, wyczuwalne jako zdrowa skóra);
- jest niebolesne;
- ma nieregularny, okrągły kształt, brązowy równomierny kolor, ciemniejszy od otaczającej, zdrowej skóry;
- jego średnica od 0,5 cm do maksymalnie 3 cm;
- często pojawia się na obszarach skóry narażonych na działanie promieni słonecznych: twarzy, szyi, klatce piersiowej, barkach, górnej części pleców,ramionach, rękach, nogach i stopach;
- pojawia się w trakcie procesu starzenia (najczęściej powyżej 30. roku życia) i nie występowało w okresie dzieciństwa.
Rodzaje przebarwień

Melasma
Przebarwienia o różnym kształcie i wielkości, o nieregularnym kształcie, bez wyraźnej, ostrej granicy. Najczęściej występuje:
- u kobiet w ciąży
- osób biorących leki antykoncepcyjne
- w okresie menopauzy.

PRZEBARWIENIA POZAPALNE (POTRĄDZIKOWE)
Trudne do wyleczenia, często powracają. Spowodowane są przez niektóre leki lub substancje chemiczne, rany, oparzenia.

Plamy soczewitowate
Owalne, brązowe plamy o wyraźnie określonych granicach. Zwykle występują na ramionach, twarzy i rękach. Spowodowane starzeniem się skóry oraz nadmierną ekspozycją słoneczną.

Piegi
Pochodzenia genetycznego, nasilają się po ekspozycji na słońce. Płaskie, ciemne, małe, okrągłe plamy o wyraźnych granicach.
Rozpoznaj przebarwienie
Poniższe zdjęcia mogą pomóc ocenić, czy występuje przebarwienie. W przypadku dalszych wątpliwości, czy występuje przebarwienie, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku raka skóry występującego w przeszłości lub predyspozycji do raka skóry, rozpoznanie przebarwienia powinno zostać potwierdzone przez lekarza.

Przebarwienie

Znamiona

Melasma/Plama ciążowa

Piegi

Podejrzane przebarwienie, które należy skonsultować z lekarzem